2022. június 8.
Időpont
8 nap
Időtartam

A netflixes Outlander sorozatot már csak a skót tájak miatt is érdemes volt nézni – nos, most ezeket a helyeket be is járjuk. Kisvárosok, várromok, kastélyok és skót tavak és hegyek nyomába eredünk, és nem utolsó sorban elmegyünk Craigh na Dun köveihez, ahol Claire és Jamie története elkezdődött. A főszereplőket követve mi is whiskyt iszunk majd túráink után: túrázunk Skye szigetének szemkápráztató sziklaalakzatai mellett, sétálunk a szörnyes Loch Ness partján, de megmásszuk Skócia és Britannia tetejét, a Ben Nevist is. Nem maradhat ki az Outlander nyitótájképe, Glen Coe vidéke sem. Bárhová megyünk, forgatási helyszínbe botlunk, s rájövünk Skócia hegyvidéke fantasztikus szépséggel bír.

Túravezető:  Barna Béla Tervezett maximális létszám: 14 fő + 1 túravezető

INDULÁS/VISSZAÉRKEZÉS Edinburgh
INDULÁS IDEJE 2022. június 8., szerda
AZ ÁR TARTALMAZZA 7 éjszaka szállás panziókban, vendégházakban, mobilházban és egyetemi campuson, kétágyas szobákban
1 reggeli
az összes utazást kisbusszal Edinburgh repterétől Edinburgh repteréig
egy sziapia whisky
szervezést
magyar nyelvű túravezetést
AZ ÁR NEM TARTALMAZZA a repülőjegyeket a Budapest – Edinburg – Budapest viszonylatban
egyágyas felár: 137.000.- forint (HUF)
a belépőket
étkezést
Utasbiztosítás
Túrakiírás letöltése
0

0. nap – Repülés közvetlen járattal Edinburghba

2022. június 8., szerda Repülőjáratunktól függően elindulunk Skóciába. Jó választás a Ryanair FR1018-as járata, mely 17:40-kor indul Budapestről és 19:35-kor szál le Edinburgh (EDI) repterén. Figyelem: skóciai túránk az érkezési ország repülőterén indul és végződik. Itt is hangsúlyozzuk, hogy a beutazási feltételek meglétéért mindenki saját maga felelős. Szállás Edinburghban, az Edinburghi Egyetem kampuszában, kétágyas fürdőszobás szobákban reggelivel.
1

1. nap – Jamie és Claire nyomában, Craigh na Dun

2022. június 9., csütörtök Edinburghből a reggelink után elindulunk, 40 mérföld után Falkland lesz az első megállónk, nagyon sok kisvárosi jelenetet forgattak itt. Innen Tibbermore templomához, a hírhedt boszorkányper helyszínéhez utazunk, majd az Outlander – Az idegen című tévésorozat egyik ikonikus helyszínén állunk meg: Craigh na Dun köveinél, mely körül Claire és Jamie netflixes története kibontakozik. Innen Newtonmoreba utazunk, ahol egy hangulatos skót skanzent (Highland Folk Museum) tekintünk meg, természetesen itt is forgatták a sorozat néhány jelenetét. Végül a nap zárásaként a Loch Ness északi végében fekvő Invernessbe utazunk. Szállás invernessi belvárosi fogadó 2 ágyas szobáiban..

2

2. nap – Loch Ness szörnye és Urquhart várkastélya, utazás a Hebridákra

2022. június 10., péntek Ha nem is a legszebb, de a világ egyik legismertebb tava a 46 km hosszú Loch Ness nem maradhatott ki skóciai utunkból, ha mi nem látjuk őt, legalább Nessie lásson minket. A víz mélyén rejtőző legendás szörnyet a Nessie-kutatók kedvenc kilátóhelyéről, a Drumnadrochit mellett álló festői romvárból, a középkori Skócia egyik legnagyobb erősségéből, Urquhartból vizslatjuk. Innen átutazunk a skót gaelül An t-Eilean Sgitheanach névre hallgató szigetre (angolul Isle of Skye), a Belső-Hebridák legnagyobb tagjára, hogy felfedezzük az 1656 km² területű sziget megannyi szépségét. Szállás Skye szigetén egy hostel két-háromágyas privát szobáiban (két egymást követő éjszakát töltünk itt).

3

3. nap – Belső-Hebridák, Skye szigete: Old Man of Storr, Kilt Rock

2022. június 11., szombat A Hebridák legszebb és legváltozatosabb szigetét nehéz leírni szavakkal, annyira szép. A Skye elnevezés a norvég skuy („felhő és köd”) szóból jön, ez alatt rejtőzik a sziget. A túrázók paradicsomaként is ismert sziget legszebb részeit keressük fel: a 45 méteres Old Man of Storr égnek álló szikláit, a találó nevű Kilt Rock („rakott szikla”) alakzatát és igen, megnézzük a tengerbe eső vízesést is. Ha időnk engedi, a helyi ősmaradványokat összegyűjtő, dinólábnyomairól híres Staffin Dinosaur Museumban is megállunk. És megnézzük a Quiraing elnevezésű alakzatot is, a tornyok csoportját a tűvel („Needle”). Meg persze mára is jut skót kastély: Dunvegan 1200 óta a MacLeod klán székhelye. A híres csatavesztés után egyébként Csinos Károly (ugye a sorozatban úgy mondják, Bonnie Prince Charlie) itt, Skye szigetén rejtőzött el. Szállás Skye szigetén egy hostel két-háromágyas privát szobáiban..


4

4. nap – Eilean Donan kastély, Glenfinnan-viadukt

2022. június 12., vasárnap Skye után immár újra a Felföldön a festői Kintail Nemzeti Park részét képező kis szigeten található ikonikus és igencsak festői Eilean Donan várát fotózzuk le. Sokak szerint a kastély az egyik legtöbbet fényképezett műemlék Skóciában. Innen továbbutazunk a Glenfinnan-viadukthoz: az 1901-ben átadott viadukt, amely Fort Williamtől nyugatra található, az egyik leghíresebb hely Skóciában. A filmrajongók körében jól ismert, hiszen a Roxfort Expressz minden egyes alkalommal ezen száguld keresztül a filmszériában. A vasúti híd 30 méter magas, és 21 boltívre támaszkodik. Ezt követően elfoglaljuk szállásunkat, ahol egymást követően 3 éjszakát töltünk. Szállás kényelmes tóparti faházakban és mobilházakban, 2-3 ágyas szobákban Fort William közelében.

5

5. nap – Skócia és Britannia teteje, a Beinn Nibheis (Ben Nevis)

2022. június 13., hétfő A Beinn Nibheis (angolul: Ben Nevis) az Egyesült Királyság és egyben Skócia legmagasabb hegycsúcsa, magassága 1345 méter (4413 láb). A Grampian-hegységben található csúcs megsétálására egy egész napot szánunk, s bár 1000 m környékén lesz a szintemelkedésünk, a táv nem éri el a 20 km-t. Szállás kényelmes tóparti faházakban és mobilházakban, 2-3 ágyas szobákban Fort William közelében.
6

6. nap – Glen Coe

2022. június 14., kedd Bármely skóciai utazás egyik csúcspontja, Glen Coe látványos völgye egy világhírű skót helyszín magas hegycsúcsokkal, gerincekkel, zúgó folyókkal és vízesésekkel, az Outlander nyitórészében. Egyébként nem csak az Outlandert forgatták itt, hanem más ikonikus filmeket is, ha időnk engedi végigmegyünk a James Bond Skyfall Road-on. Egész nap ezen a gyönyörű tájon kirándulunk. És ha a csapatnak van rá igénye, akkor egy whiskylepárlót is megnézünk, kóstolóval egybekötve. Szállás kényelmes tóparti faházakban és mobilházakban, 2-3 ágyas szobákban Fort William közelében.

7

7. nap – Loch Katrine, Edinburgh – Budapest hazarepülés

2022. június 15., szerda Szállásunkról reggel elindulva a Loch Katrine vidékére utazunk. A Loch Katrine volt az ihletője és színhelye Sir Walter Scott A tó hölgye című költeményéhez, és a jellegzetes trossachsi tájon játszódik. Felfedezzük azokat az utakat, amelyeket Roger és Brianna járt, amikor először ismerkedtek meg egymással, miután Invernessben találkoztak. Este hatra kell az edinburghi reptéren lenni. A járatunk (FR1017) 19:45-kor indul Edinburgh (EDI) repteréről és 23:30-kor landolunk Budapesten.

Jelentkezés menete:

  1. Foglald le az utat a túraleírás melletti oszlopban található Foglald le most! gombra kattintva, majd a visszaigazoló után utald el az előleget (187600.- HUF).
  2. Velünk konzultálva vedd meg a nemzetközi repjegyet a Budapest/ vagy Bécs – Edinburgh – Budapest/ vagy Bécs útvonalon. A túravezetőnek a részletes kiírásban szereplő időpontokra van meg a repjegye.
  3. A Csámborgó visszaigazoló e-mailjében található számlaszámra utald el a túra hátralévő összegét (281400.- HUF) április 8-ig.

Figyelem! Biztosítás kötelező!

A részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás. A Csámborgó partnereként az Európai Utazási Biztosító (EUB) kedvezményes biztosításainak megkötésére van lehetőség, legkésőbb az indulás előtti napig, ha IDE KATTINTASZ.

Skóciáról vázlatosan –  Skócia mindig is ámulatba ejtette a titokzatos tájak szerelmeseit: az Angliától északra elterülő vadregényes ország varázslatos látványt nyújt, amint a foszladozó ködfátyolból előtűnnek ezer fényben játszó, hűvös tavai és vad sziklái. A legendák vidéke ez, itt élt a gyilkos Machbet, a boldogtalan Stuart Mária, itt rejtőzködik a Loch Ness-i szörny, itt írta romantikus regényeit Sir Walter Scott és itt születtek mesés történetek a törvényen kívüli Rob Royról, Peter Panról vagy dr. Jekill – Mr. Hyde kettős életéről. Skócia híres szülöttei között olyan tudósokat, feltalálókat, filozófusokat és felfedezőket tarthatunk számon, mint David Hume, James Watt, Sir Alexander Fleming, James Maxwell, Alexander Bell, Adam Smith, David Livingstone és John Dunlop. A felföld szélfútta, eső áztatta vidéke, a szurdokokkal és zsombékokkal tarkított táj, a csipkés és az apró szigetecskék mind-mind alkotórészei annak a világnak, amelynek a XIX. századi romantika csupán vonzó külsőségeit látta meg; így vonult be a köztudatba a skót szoknya, a skót duda, a skót teasütemény, a gael nyelv és a whisky.

A Nagy-Britannia területének harmadát (78762 km²) kitevő Skócia a szigetország legritkábban benépesült része: Skócia lakossága mindössze 4,9 millió fő. Nagyobb népességkoncentráció csak a Skót-alföldön alakult ki, itt található a két nagyváros is: Edinburgh és Glasgow. A Forth folyó torkolatánál elterülő főváros, a félmilliós Edinburgh Skócia második legnagyobb városa. Legnagyobb nevezetessége a vára; az évszázadok során erőd, fegyverraktár és börtön szerepét egyaránt betöltötte. Edinburgh a XI. század óta a skót királyság székhelye. A gótikus Szent Giles székesegyházban található a Bogáncs-kápolna, ami arról nevezetes, hogy csupán az előkelő 16 tagú Bogáncs Rend lovagjai élvezhetik azt a kiváltságot, hogy itt imádkozhatnak, valamint a mindenkori uralkodó. Az edinburghi Skót Nemzeti Galéria őrzi a Brit-szigetek egyik legszebb gyűjteményét. Edinburgh a kartográfia világhírű központja is. Glasgow Skócia legnagyobb városa: csaknem egyvonalban fekszik Edinburgh-val, Skócia nyugati részén a Clyde folyó torkolatában. Az ipari forradalom idején hatalmas iramban kezdet el fejlődni és terjeszkedni, tipikus iparváros vált belőle. Kétes hírnevéhez tartozik, hogy itt van egész Nagy-Britanniában a legtöbb nyomortanya. Glasgow központja a George Square, itt áll Viktória királynő és Albert herceg szobra Robert Bruce és James Watt szobra mellett. A tér közepén egy hosszú oszlopon, Sir Walter Scott alakja magasodik. Glasgow 1990-ben Európa kulturális fővárosa lett. Minden évben számos kulturális eseménynek ad otthont, többek közt itt zajlik a májusi színházi fesztivál, a nemzetközi dzsesszfesztivál és a nagy népzenei és kórustalálkozó. Itt működik a Skót Opera, a Skót Nemzeti Hangversenyzenekar, a Skót Balett, a Skót Királyi Színház- és Zeneművészeti Akadémia. Jelentős város még Skóciában a 211 ezer lakosú Aberdeen.

Skócia valódi jellege azonban nem a három nagyvárosban, hanem a csodás tájakban és az ősi hagyományokban rejlik: a zöldellő golfpályákban, kristálytiszta folyókban és tavakban, a tünékeny ködfátyolban, az aranyló whiskyben, a skót kockás szövetben, magányos dudaszóban, a várromokat visszatükröző ezernyi tóban és folyóban. Nagy-Britannia leghosszabb tava a szörnyéről elhíresült Loch Ness, mely 35 km hosszú és 2,5 km széles. A Felföldön, a Cairgorm-hegységben emelkedik Skócia és egyben Nagy-Britannia legmagasabb pontja is a, a Ben Nevis, mely 1343 m magas. A Felföld fővárosának nevezett, 44 ezer lakosú Inverness fontos kikötőváros.

Nagy-Britannia legészakibb részét a Skócia előtt fekvő szigetcsoportok képezik. A devon homokkőből álló Orkney-szigetcsoport mintegy 70 kisebb-nagyobb szigetből áll és a Pentland Fith viharos vize választja el Skóciától. A szigetek közül csak 28 lakott. A legnagyobb a „Szárazföldnek” nevezett Pomona. A szigetek lakossága mintegy 23 ezer fő. A főleg gneiszből álló Shetland-szigetek csoportja az Orkney-szigetektől északkeletre fekszenek. A mintegy száz szigetből csupán 20 lakott, s kb. 20 ezren élnek itt. Az emberek fő foglalkozása a szövés és a halászat. A shetlandi gyapjú messze földön híres, épp úgy mint a shetlandi pónilovak. Egyetlen városa, a 6000 lakosú Lerwick, tekinthető Britannia legészakibb városának. A Belső-Hebridák szigetcsoport és a Nyugati-szigetnek is nevezett Külső-Hebridák együtt több mint 500, nagyrészt lakatlan szigetekből állnak. A Belső-Hebridák legismertebb és legnagyobb tagja a mozifilmek (Hegylakó, Rettenthetetlen) hangulatát mutató Skye-sziget. Az idegenforgalom, halászat és gazdálkodás mellett Skye gazdaságát a jelentős gyapjúipar határozza meg. Fővárosa a kb. nyolcezer lakosú Portree, a szigeten többnyire a gael nyelvet beszélik. A Külső-Hebridák legnagyobb szigetének déli részét Harrisnek, az északit Lewisnak nevezik. A két rész az eltérő elnevezés ellenére egy szigetet alkot.