Arábia – ha meghalljuk ezt a szót, datolyapálmás oázisok, sivatagban monoton ringatózva haladó tevekaravánok, titokzatos agyagvárosok, lefátyolozott nők jutnak eszünkbe. Ha valaki olvasta egykoron A Félhold fakó fényében vagy az Allah Akbar című könyvet Germanus Gyulától, akkor bizony felcsigázta a fantáziáját Arábia. Igen ám, de nagyon kevés utazót engedtek ide be, ami mostanság megváltozott, az eddig erősen elzárt ország kitárta kapuit.
Gyorsan rá is csapunk, hogy a turista-tömegek megjelenése előtt tegyünk egy tíznapos utat a Szaúd-Arábiai Királyságba, hogy még viszonylagos eredeti bájában felfedezhessük ezt az érdekes, kulturális és történelmi helyszínekkel teli országot. Gyere, fedezd fel a Csamborgóval Szaúd-Arábiát, az iszlám szülőföldjét: autózunk a végtelen sivatagban, romvárosokat keresünk fel, UNESCO világörökségeket látogatunk, az ultramodern főváros, Rijad mellett kiülünk a világ peremére, délen 3000-es hegyekbe kirándulunk, és insallah, utolsó előtti nap egy új országot is felfedezünk, a Bahreini Királyságot.
Figyelem, magyar állampolgárok szaúdi vízummal utazhatnak csak be Szaúd-Arábiába, melynek beszerzését összehangoljuk. Az útlevélben lévő izraeli pecsét miatt a beutazást megtagadhatják, ezért lehet célszerűbb lecserélni az ilyen útlevelet. Arra is figyeljünk, hogy az útlevélnek a hazaérkezéstől számítva még legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie! Fontos belépési szabály még, hogy az iszlám előírása szerint nem lehet bevinni az országba sem disznóhúst tartalmazó ételt, sem alkoholt!
Túravezető: Herpai Imre és Barna Béla Tervezett maximális létszám: 14 fő + túravezetők. Fotók: shutterstock
INDULÁS/VISSZAÉRKEZÉS | Bécs (VIE), illetve Dammam |
INDULÁS IDEJE | 2023. március 11., Kérlek, érkezz legalább 2 órával a repülőgép indulása előtt. |
AZ ÁR TARTALMAZZA | 9 éjszaka szállást egyszerű városi hotelekben, apartmanokban (két-háromágyas szobákban) egy közös vacsorát csúcsdatolya, egy sivatagi tea szervezést magyar nyelvű túravezetést |
AZ ÁR NEM TARTALMAZZA | a nemzetközi repülőjegyeket (Bécs – Dammam – Bécs) oda-vissza az országon belüli közlekedést: a három belföldi repjegyet és az autóbérlést (3-szor bérlünk autót) a vízumot és a belépőket egyágyas felár: 280.- EUR a bahreini kirándulást étkezést Utasbiztosítás |
0. nap – Indulás, repülés Bécsből Szaúdi-Arábiába
1. nap – Belföldi repülés AlUla városába, Al-Disah
2. nap – Al-Ula oázisvároska, Al-Hidzsr nabateus régészeti lelőhely (Madáin Szálih)
3. nap – Al-Ula – Dzsidda
4. nap – Dzsidda, óváros
5. nap – Repülés délre, Abha, Al-Yanfa, Habala
6. nap – Szaúd-Arábia teteje: 3133 m (Jabal Soodah)
7. nap – Rijád, a főváros, Ad Diriyah
8. nap – Al-Ahsza oázis, a világ legnagyobb oázisa
9. nap – Bahreini fakultatív kirándulás
10. nap – Dammamból hazarepülés Bécsbe
Jelentkezés menete:
- Foglald le az utat a túraleírás melletti oszlopban található Foglald le most! gombra kattintva, majd a visszaigazoló után utald el az előleget (339.- EUR).
- Velünk konzultálva vedd meg a nemzetközi repjegyet a Bécs – Dammam – Bécs útvonalon és a belföldi járatokra a 3-as pontban felsoroltak szerint. A túravezetőknek ezekre az időpontokra van meg a repjegye:
- Repülőjáratok:
2023. március 11. szombat
Bécs 10:45 – Dammam (DMM) 18:10 (járatszám W62803)
2023. március 12. vasárnap
Dammam 7:30 – AlUla (ULH) 09:50 (járatszám: XY752)
2023. március 16., csütörtök
Dzsidda (JED) 5:50 – Abha (AHB) 7:10 (SV1642)
2023. március 18., szombat
Abha (AHB) 6:15 – Rijád (RUH) 7:30 (SV1662)
2023. március 21., kedd
Dammam (DMM) 18:45 – Bécs (VIE) 22:40 (Wizzair, W6 2804) - A Csámborgó visszaigazoló e-mailjében található számlaszámra utald el a túra hátralévő összegét (509.- EUR) 2023. január 11-ig.
- Figyelem! Biztosítás kötelező! A részvétel feltétele az út teljes időtartamára érvényes utasbiztosítás. A Csámborgó partnereként az Európai Utazási Biztosító (EUB) kedvezményes biztosításainak megkötésére van lehetőség, legkésőbb az indulás előtti napig, ha IDE KATTINTASZ.
Szaúd-Arábia Az arabok Arábiát Dzsazirat-al Arabnak, azaz „az arabok szigetének” nevezik, amelyet három oldalról tenger, a negyedik oldalról pedig homok határol. Arábia legnagyobb részét egy sivatagi királyság foglalja el. Szaúd-Arábia az iszlám bölcsője, innen indult a VII. században Mohamed próféta: az iszlám és az arab hódítás három földrész történelmére volt hatással. Ezután az oszmán törökök a XVI.-XX. század között uralmuk alatt tartották a területet. Csak Thomas Edward Lawrence (Arábiai Lawrence) segítségével sikerült kiűzni őket az első világháború idején. Ezt követően született meg a modern Szaúd-Arábia, melynek megalkotója Ibn Szaúd volt, aki 1902 és 1924 között, törzsi háborúk közepette egyesítette a négy fő területet, Nedzset, El-Haszát, Hidzsázt és Aszírt: az új királyságot 1932-ben kiáltotta ki. Szaúd-Arábia, mely mindmáig alapítójának, Abdel Aziz Ibn Szaúd nevét viseli, a Közel-Kelet legnagyobb országa (területe: 2153168 km2). Ibn Szaúd távol tartotta sivatagi országától a gyarmatosító Nagy-Britannia és Franciaország befolyását, ezzel magyarázható, hogy a kőolaj felkutatására és kiaknázására szóló koncessziót amerikai monopóliumok által létrehozott társaságnak adta. Az ARAMCO 1938-ban kezdte meg a kőolajbányászatot az országban, melyről kiderült: Földünk kőolajkészleteinek egyötöde Szaúd-Arábiában található. Az 1973-as arab-izraeli háború utáni olajárak megnégyszereződésével hatalmas gazdagság köszöntött az országra: a sivatagi nomádok népe a világon az egyik leggazdagabb lett. A gazdag ország 34 millió lakója azonban a világ egyik legszigorúbb muzulmán társadalmában él. A nők például csak lefátyolozva mutatkozhatnak a nyilvánosság előtt, a közelmúltig nem vezethetnek autót stb. Ehhez járul még hozzá az abszolút monarchia néhány jellemzője: a király egyben a miniszterelnök is, és az ország összes területét birtokolja. Nincsenek választások, a politikai pártokat nem engedélyezik, és nincs alkotmány sem. Az ország fővárosa Rijád, a kereskedelmi és diplomáciai főváros azonban a Vörös-tenger partján épült Dzsidda: ez egyben a zarándokok fogadóhelye is. Hetven kilométerre Dzsiddától található a szent város Mekka nagymecsetjével, és a voltaképpeni meteorittal, a Kába-kővel. Medina mecsetében található Mohamed és lánya, Fatima, valamint Omár kalifa síremléke